Otázky a odpovědi kolem panelů

1. Čím je topný panel napájen?

Infrapanel je napájen elektrickou energií. Panel se zapojuje přes dodanou vidlici do zásuvky ve Vaší místnosti nebo jej lze připojit napřímo do svorkovnice napájecího zdroje a vodiče vést ve zdi či za sádrokartonovou přepážkou. Přímé zapojení je využíváno pro panely se stálou funkcí při hlavním vytápění. Pro doplňkové sezónní přitápění máme v nabídce stojan, do kterého panel umístíte. Stojan Vám panel udrží ve svislé poloze. S panelem lze libovolně hýbat. Můžete tak snadno směrovat svůj tepelný zdroj jak potřebujete či jej můžete přenášet do jiných místností.

2. Mohu infra topný panel používat i když máme v bytě radiátory?

Infra topné panely můžete používat buď jako hlavní topný systém, anebo jako doplněk Vašeho stávajícího topného systému. V případě instalace jako hlavní topení doporučujeme zapojení do připravených rozvodů na "pevno", kde budou skryty kabely od panelu. Pro přitápění stačí panel zapojit do zásuvky. U obou zapojení doporučujeme regulaci pomocí termostatů. Získáte tak další úsporu na nákladech.

3. Kam můžeme umístit infra topný panel, aby fungoval co nejlépe?

Panel se umísťuje buď na stěnu, nebo strop. Nejlépe doprostřed dané plochy, aby tepelné sálání směřovalo co nejvíce do prostoru a nahřálo všechny pevné předměty v místnosti.

4. Může být panel umístěn pod oknem (jako stávající topení)?

Umístění infra panelu k oknu nedoporučujeme. Tyto infra panely nefungují jako konvekční typy topení, kde dochází k ohřívání vzduchu a následné cirkulaci vzduchu v místnosti. Dále také nedoporučujeme umístění infra panelu proti oknu, jelikož sálavé teplo unikne sklem ven a nebude akumulováno ve zdi.

5. Není infračervené záření škodlivé?

Toto záření se vyskytuje i volně v přírodě s tím rozdílem, že panely neprodukují škodlivé UV záření. Proto, když stojíte před topným panelem, se Vám může zdát, že na Vás svítí slunce.

6. Můžeme používat panely i v dřevostavbách?

Samozřejmě, že je možné používat topné panely i v dřevostavbách. Pokud se jedná o tzv. sendvičové dřevostavby, doporučujeme vyplnit mezery ve zdi izolačním materiálem (například minerální vatou).

7. Mohou panely redukovat vlhkost a plíseň ve zdi?

Ano. Díky systému vytápění (sálání tepla do zdí) zamezuje vzniku plísní a reguluje vlhkost zdí. Zdivo je teplejší než vzduch, takže není možná kondenzace a vznik vlhkosti. Proto se tyto panely hodí do nevytápěných prostor, kde se doposud topí pouze za pomocí přímotopů.

8. Jak mohu regulovat teplotu na panelu?

Teplotu lze regulovat pomocí termostatů, které jsou v případě výběru integrovány v topném panelu, ovládání je přes dálkový ovladač nebo aplikaci ve Vašem chytrém telefonu.

9 Jak panel nejlépe udržovat v čistotě? Můžeme použít nějaký saponát?

Pokud máte bílý panel, můžete použít „prachovku“ nebo navlhčený hadřík. Saponát použijte jedině v případě, kdy je topný panel opravdu silně znečištěn. Všechny tyto údržbové práce provádějte na vypnutém panelu.

10. Jsem alergik, mohu přes to infra panely používat?

Infra topení pracuje na sálavém principu. Ohřívá pouze okolní stěny místnosti. Díky tomu si vzduch si udržuje přirozenou vlhkost. To přispívá hlavně tomu, že dojde ke zvýšení obranyschopnosti organismu. Běžně radiátory (konvekční způsob vytápění) ohřívají vzduch a tím dochází k jeho vysoušení. Nedochází k cirkulaci vzduchu, jako tomu je u konvenčního způsobu vytápění. U konvekčního způsobu vytápění dochází k cirkulaci vzduchu, což má za následek víření prachu v místnosti. Díky infra topení dochází ke snížení množství prachu v místnosti.

11. Musím panel zavěšovat na zeď nebo na strop? Je i nějaká jiná možnost umístění?

Pokud si nepřejete umísťovat panely do výšky, můžete si zakoupit speciální podstavce, pro přenosné využití panelů, v našem eshopu.

12. Jaké jsou hlavní výhody infra panelů

  1. bezúdržbový provoz
  2. minimální montážní náklady
  3. vysušují zdiva
  4. vyšší teplota stěn než u běžného topení
  5. vhodné pro alergiky
  6. jednoduché ovládání
  7. moderní a atraktivní design
  8. levné topení, úspora až 40%
  9. použití téměř v každém prostoru